A A A

HAL 2016

BĄDŹ JAK ROBIN HOOD!

Odwaga, celność i chęć pomocy słabszym – to jedne z wielu cech, którymi wyróżniał się Robin Hood. Nie ulega wątpliwości, że jego postawa jest godna naśladowania. Mając to na uwadze, w dniach 14-23.07.2016 r. oraz 3-12.08.2016 r., na Stanicy Harcerskiej w Podgajach zgromadzili się młodzi poszukiwacze przygód, którzy uczestniczyli w obozie pt. „Wesoła Kompania Robin Hooda”.

We współczesnym, stale zmieniającym się świecie często zapominamy          o takich wartościach, jak szacunek, przyjaźń i uczciwość. Obóz, zorganizowany przez Hufiec ZHP Złotów, to doskonała okazja do tego, aby rozwijać dobre cechy własnego charakteru. To również nauka współpracy w zespole, podejmowania rozważnych decyzji, a także zwrócenie uwagi na potrzeby drugiego człowieka. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że instruktorzy ZHP uczą poprzez działanie.

Nie zabrakło więc gier terenowych, które uczą orientacji, współżycia               z przyrodą oraz umożliwiają jej obserwację. Wieczorne ogniska pozwalały na chwilę refleksji, wyciszenie, podsumowanie mijającego dnia. Poprzez konkursy oraz współzawodnictwo członkowie drużyn obozowych poznawali pojęcie zdrowej rywalizacji. Współdziałanie kształtowało również poczucie odpowiedzialności, motywowało do podejmowania wyzwań oraz budowało ducha drużyny. Z pewnością przeprawy linowe, rejs łodzią, pływanie kajakami, kąpiele w jeziorze, nauka strzelania    z profesjonalnego łuku przyczyniły się do rozwoju tężyzny fizycznej. Pobyt na obozie to także rozwijanie umiejętności plastycznych i wrażliwości estetycznej. Program obejmował także wychowanie kulturowe. Zorganizowano wycieczkę do Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią oraz Sanktuarium Maryjnego w Górce Klasztornej. Odwiedzono także miejsce upamiętniające śmierć 32 żołnierzy polskich spalonych żywcem w Podgajach podczas II wojny światowej.

Należy stwierdzić, że obóz prowadzony metodą harcerską to przede wszystkim pamięć o korzeniach, aktywność, samodzielność, zaradność a także kreatywność, która pobudza do odkrywania i poszerzania zakresu własnych możliwości.

Dzięki dofinansowaniu Gminy Miasto Złotów w obozie wypoczynkowym swoją niepowtarzalną przygodę przeżyło 40 dzieci rekrutowanych przez MOPS Złotów oraz 80 harcerzy z Hufca Złotów dofinansowanych przez Powiat Złotowski.

Nadmieniam, że na naszej pięknej stanicy przebywali także harcerze             z Torunia, Poznania, Wolsztyna, Kobylnicy oraz 70 osobowa grupa harcerzy z ZHP pgK (poza zagranicami Kraju) z Francji i Niemiec. W tegorocznych wakacjach na Harcerskiej Stanicy w Podgajach przebywało 589 uczestników oraz 61 instruktorów ZHP.

pwd. Mateusz Rzepka