Rudy odbity

27 września w całej Polsce obchodzono 70. rocznicę przejścia Związku Harcerstwa Polskiego do konspiracji. Odbyło się wiele zlotów, rajdów, spotkań…
5 DSH „Wrzosy’78” z Tarnówki, w przeddzień tak ważnej dla środowiska harcerskiego daty, postanowiła zakończyć projekt „Bohater”. Projekt, zmierzający do nadania drużynie imienia. Półroczną pracę podsumowano zorganizowaniem rekonstrukcji akcji pod Arsenałem. Wybór wydarzenia historycznego nie był przypadkowy, bowiem drużyna nosić będzie imię harcmistrza Janka Bytnara, ps. „Rudy”. Do współpracy zaproszono grupę „THEATRUM HISTORICUM” z Piły oraz Krąg Instruktorski Hufca ZHP Złotów.
26 września Tarnówka już od rana zaczęła zmieniać swój wygląd. Pojawiły się słupy ogłoszeniowe, a na nich niemieckie napisy, odezwy, hitlerowskie swastyki…
O godz. 15.00 zaproszonych na tę uroczystość mieszkańców gminy, powitała drużynowa 5 DSH. Po krótkiej gawędzie przedstawiającej hm. Janka Bytnara, zaprosiła zebranych na „ulicę okupowanej Warszawy”. Świetnie ucharakteryzowani harcerze zapełnili plac. Była min. zakochana para nastolatków, kwiaciarka, uliczna straganiarka, a także piesze i zmotoryzowane odziały niemieckie. W tej roli wystąpiła doskonała grupa „Teatrum Historicum”. Nie zabrakło również „Małego Sabotażu” – na hitlerowskich swastykach, jak grzyby po deszczu wyrastać zaczęły symbole Polski Walczącej.
Kulminacyjnym punktem inscenizacji było odbicie „Rudego” z rąk gestapo. Tak jak u Kamińskiego w „Kamieniach na szaniec” najpierw zginął granatowy policjant, pod więźniarkę przewożącą Bytnara poleciała „butelka z benzyną” (odpowiednio przygotowane petardy), na ulicy rozległy się strzały. Kiedy umilkły niemieckie karabiny, z samochodu wyczołgał się „Rudy”. Na jego widok z wielu ust wyrwał się jęk (doskonała charakteryzacja zrobiła swoje…).
Po szczęśliwie zakończonej akcji odczytano ulubiony wiersz „Rudego” – „ Testament mój” Juliusza Słowackiego.
Na zakończenie hm. Teresa Cicha, oraz hm. Zygmunt Gierszewski w imieniu komendantki Hufca ZHP Złotów odczytali rozkaz specjalny nadający 5 DSH „Wrzosy’78” imię hm. Jana Bytnara.
Galeria

































































