Do pobraniaCiekawe stronyPropozycje programowe

To historia tworzy teraźniejszość


Rękawica została rzucona, wystarczyło tylko ją podjąć, gdyż możliwość pojedynku, możliwość sprawdzenia się była coraz bliżej. Oko w oko stanęły: pomysłowość, chęć działania, ciekawość świata, gotowość poznania historii oraz znalezienia odpowiedzi na pytanie, kto zwycięży?
- I konkluzja. A może by tak połączyć siły? Tak, to dobry pomysł, ale w imię czego?

Odpowiedź bardzo prosta: W imię prawa i prawości – hasła 43. Rajdu Arsenał organizowanego corocznie przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów dla upamiętnia Akcji pod Arsenałem. Akcji przeprowadzonej 26 marca 1943 roku przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Ten Rajd to doskonała okazja, aby sprawdzić swoje umiejętności, pozbyć się schematycznego myślenia, popracować nad kształtowaniem własnej osobowości i… poznać stolicę.

Dwa patrole harcerzy z 7 DSH „Feniksy” Hufca Złotów wraz z opiekunami: pwd. Katarzyną Szumińską i pwd. Magdaleną Osadą podjęły rękawicę i, uczestnicząc w tej jednej z najstarszych i największych, cyklicznych ogólnopolskich imprez harcerskich, zmierzyły się z zdaniami. Członkowie ZHP zgromadzili się w Warszawie w dniach 22-24.03.2013r, by upamiętnić wydarzenia sprzed lat, a ten trzydniowy pojedynek obfitujący w ciekawe zajęcia pozwolił im na prezentację posiadanych umiejętności i walkę ze słabościami. Podczas piątkowego wieczoru złotowscy harcerze przenieśli się w czasy 20-lecia międzywojennego, by uczestniczyć w balu powitalnym urządzonym dla córki hrabiego, młodej adeptki sztuki fortepianu wracającej do ojczyzny ze studiów w Paryżu. Nie mogło, więc zabraknąć poloneza i walca oraz wiszącego w powietrzu skandalu związanego z rozwiązaniem zagadki kryminalnej.

W sobotę - gra miejska i kolejne ciekawe zajęcia. Interesującym doświadczeniem było spotkanie z posłami na Sejm RP oraz zwiedzenie budynku, w którym stanowione jest obowiązujące nas prawo.

W Sejmie harcerze szukali odpowiedzieli na pytania: na czym polega praca parlamentarzysty, jakim celom służy i jakie rodzi wyzwania, zaś w Centrum Nauki Kopernik mogli się przekonać jakie siły rządzą wszystkim, co znajduje się na Ziemi i w Kosmosie. Po prostu - udział w Rajdzie Arsenał to wspaniała okazja, aby wrócić do domu z bagażem nowych doświadczeń. Zgodnie z tradycją naszego ruchu harcerstwo wiąże się zarówno z poznawaniem współczesnego świata, jak i z historią. By uczcić pamięć poległych bohaterów, harcerze zwiedzili wystawę Barbary Wachowicz pt. „Kamyk na Szańcu”. Ekspozycję stanowiło kilkaset pamiątek po bohaterach utworu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Były tam m.in. zdjęcia, listy, dokumenty, notatki i przedmioty osobiste. Zwieńczeniem sobotniego dnia był udział w warsztatach doskonalących umiejętności przydatne w życiu codziennym i koncert zespołu „Substytut”.

43. Rajd Arsenał zakończył się w niedzielę uroczystą zmianą wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defiladą kolumn harcerskich z Placu Piłsudskiego pod budynek Arsenału, gdzie odbył się harcerski apel zamykający to spotkanie. Rajd Arsenał stanowi kwintesencją harcerskiego stylu wychowania. Kadra dba o kształtowanie świadomości korzeni naszego ruchu i stara się jednocześnie dodawać skrzydeł. Dzięki takiej postawie młodzi ludzie mają szansę wybić się ponad przeciętność, by żyć lepiej, ciekawiej i z satysfakcją dawać siebie innym. Na tym rajdzie premiowana jest aktywność, zaradność, samodzielność, a także kreatywność, a to pobudza do odkrywania siebie i poszerzania zakresu własnych możliwości. Powiązanie współczesności z historią wyznacza kierunek harcerzom noszącym w sercu tradycyjne wartości Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego. Będąc w Warszawie przekonaliśmy się jeszcze raz, że warto podejmować wyzwania, które pozwalają na chwilę refleksji, a przede wszystkim poszerzają nasz kąt widzenia. Wydarzenia, jakie były naszym udziałem, kształtują postawę braterstwa i wrażliwości na potrzeby otoczenia i są ważnym ogniwem we wszechstronnym samorozwoju.

Galeria

ZdjęcieZdjęcie

Hufiec ZHP Złotów

Zbyt wąski ekran

Proszę™, obróć ekran swojej komórki
lub włącz widok "komputerowy".